Elszaladt ez a ló, Viktor!
H_A Címkék: interjú populizmus Orbán Viktor EU rezsicsökkentés2013.07.10. 20:41
Egyre nehezebb szavakat találni arra a kutyakomédiába illő miniszterelnöki szereplésre, amellyel a választásokhoz közeledve egyre inkább tele vannak/lesznek elég sokunk mindennapjai. Hogy a hócipőnkről ne is beszéljek. Orbán Viktorunk ugyanis nem hagy ki egyetlen lehetőséget, egyetlen kommunikációs ziccert sem, nem bírja megállni, hogy ne osszon ki egy adag észt valahányszor mikrofont tolnak az arcába. Rögtön jön egy kis pfúj Európai Unió, egy kis hajrá rezsicsökkentés, egy kis unortodoxia, egy kis másokra mutogatás, a meg nem értett zseni tömjénfüstbe burkolt fejcsóválása a tőle különböző nézeteket vallók ostobaságán és –szerinte- szándékos rosszindulatán. Történik mindez egyetlen nemes cél érdekében: meg és ki kell magyarázni a több mint három év alatt leminősítő jegyektől egyáltalán nem mentes kormányzati bizonyítványt. Ezért semmi nem drága: a ferdítés, csúsztatás, füllentés, vagy éppen tudatos hazugság mind-mind belefér. Minden, ami tűri a nyomdafestéket, az is, ami annyira nem.
A L'Express című francia politikai hetilap szerdai száma is meglepően sokmindent elbírt. Túl azon, hogy Orbán szerint az EU – amelynek Magyarország egyelőre még tagja – egy birodalom, amely egyre távolodik a „nemzetek szövetségétől”, ahol az állam- és kormányfők érveléseit nem veszik figyelembe, túl azon, hogy Nicolas Sarkozy volt francia államfő különutas másként gondolkodásának példájával próbálja győzködni magát (ugye milyen fasza vagyok én is az unortodox vagy innovatív, vagy minek hívják módszereimmel, amelyek legalább annyira jobboldaliak, mint amennyire baloldali is tudok lenni, ha éppen úgy akarom) van itt néhány gondolat, aminek olvastán a harsány nevetéstől az elkeseredett asztalcsapkodásig sokminden utoléri az embert:
A birodalmi működésre utaló eljárások: a tagállamoknak tett "ajánlások" az energiaárak újabb emelésére, azért, hogy a piac liberálisabb, a konkurencia pedig szabadabb legyen. Ez elfogadhatatlan. A kormány árszabályozó rendszert vezetett be annak érdekében, hogy csökkentse a fogyasztók költségeit, de "most ennek az intézkedésnek az elhalasztását és azt követelik, hogy emeljük az árakat". Ugyanilyen módon az adórendszer megváltoztatását, az igazságszolgáltatás szervezetének megváltoztatását is szeretnék, amiből hiányozna az átláthatóság. Szerinte ez egy olyan "átláthatatlan folyamat", amelyet nem előz meg a partnerek közti nyílt párbeszéd. "Lépésről lépésre, a véleményünk megkérdezése nélkül módosítják a szerződést, amely minket eddig az Európai Unióhoz kötött". Az ország jelenleg "nehéz helyzeten" megy keresztül, de az eddig megtett út "összességében nagy siker". "Voltak tévedéseink, de azok nem Európának tudhatók be. Azokért a magyar kormányok a felelősek". "Senki nem tud olyan valós tényt sem említeni, amely a demokrácia elveivel ellentétes Magyarországon". "Ami népszerű Magyarországon, azt nem értik meg Brüsszelben". Szerinte a populista beszédmód lényege, hogy annak semmi köze a valósághoz, márpedig ő csökkentette az állami terheket, a deficitet és a munkanélküliséget, a külkereskedelmi mérleg és gazdasági növekedés pedig javult, s az egy főre jutó jövedelem is érzékelhetően nő. Magyarország "végre talpra áll". A három év alatt meghozott kétezer törvény és rendelet "szokatlan és aggodalmat vált ki a partnereinkben". "Értem a kérdésfelvetéseiket, de tartom magam annak a célnak az eléréséhez, amelyet kitűztem magam elé". A választásnak egy nép jövőjéről és nem egy ember sorsáról kell szólnia.
Ez az, Viktor, így kell ezt csinálni! Koncentráltan, töményen tagadni minden lehetséges csatornán azt, ami minket a magyarországi és az európai realitáshoz köt. Nap mint nap. Ahol olyan nagyon talpra álltunk unortodoxan innovatív intézkedéseidnek köszönhetően, hogy Botswanát és Türkmenisztánt jobbról már utolértük, és ott lihegünk Venezuela nyakába. Nem csoda, hiszen a szabad piac, az egészséges piaci verseny liberális felfogása szerinted elfogadhatatlan. Tiszta beszéd, nagy siker.
Még szerencse, hogy nem vagy populista (már ha a populizmus definíciója az, amelyre igen tévesen hivatkozol, de nem is kell ezt neked tudni, tandíjmentesen végezted el a jogi egyetemet, ott meg biztos nem taníccsák az ilyesmiket). Így viszont arra kell gondolnom, mentálhigiénés okokra vezethető vissza az, hogy egy teljesen más filmet mesélsz itt nekünk, mint amit mi nézünk. Szilárd meggyőződésed, a franciák beveszik ezt a Móricka vagyok, és nekem mindenről ugyanaz jut eszembe dolgot. Megismételném a kedvedért, ha már úgyis megint csúsztatsz, és azt hiszed nem látjuk-halljuk: senki nem kérte, senki nem követelte, egyáltalán senki nem szólt bele abba, hogy mi a frászt kezdesz ezzel a rezsicsökkentéssel. Ők, ott a hanyatló Európában köszönik, inkább nem veszik igénybe, mert nem ment el a józan eszük. Éppen ez az, hogy nem szólnak bele, bár szerintem egyáltalán nem közömbös, hogy te miként államosítasz mindent, ami él és mozog, és mesterségesen miként teszel tönkre hosszú távon egy, a rövid távú politikai és gazdasági érdekeidet szolgáló rendszert. Nem b*sztatott senki ezzel a rezsicsökkentéses népmesével, és nem is módosította ennek kedvéért az uniós szerződéseket. Következésképpen megint hazudsz. Mert a Tavares-jelentés éppen demokrácia-romboló ámokfutásodnak, és annak a romelhárítási javaslatcsomagnak a tükre, amely csak és kizárólag tényeket tartalmaz. Olyan tényeket, amelyekről nem vagy hajlandó tudomást venni, amelyeket minden alkalommal elintézel egy mondattal, és kezdődik a meg nem értett zseni rezsicsökkentéses üldöztetésének himnusza. Nem népszerű, kurvára unalmas és dühítő ez az egész, Viktor!
Óbégatsz, hogy a megkérdezésed nélkül hoznak döntéseket, miközben te magad vagy az, aki a különböző szakmai, társadalmi csoportok véleményére magasról szarva (beszédes, hogy már Demjánnál is betelt a pohár) egyik napról a másikra nyomod ki futószalagon a törvényeket, a kész tények elé állítva a gyanútlan magyar embereket. Egyéni érdemről és munkáról beszélsz, de ahelyett, hogy a nyugat-európai életszínvonal elérésén fáradoznál vérbeli jobboldaliként, nyomatod a demagóg baloldali rezsicsökkentéses dumát.
Igen, jogosan aggasztja azokat az európai bürokratákat, hogy egy magabiztos kétharmados többségnek miért kell három év alatt kétezer jogszabályt elfogadnia, amikor minden eszköze megvan arra, hogy elegánsan, hatékonyan és demokratikusan kormányozza ezt az országot kifele a guanóból. Ahova természetesen az elmúlt nyolc év juttatta. Mert az elmúlt három év egy sikertörténet, ha valaki tévedett, az nem te vagy, Viktor. Sőt, a passzátszelet is te préselted ki magadból, ugassanak ezek amíg rojtosra nem szakad a szájuk, te úgyis tartod magad a célhoz, ami előtted lebeg. Mindenáron, ha beledöglünk is. Nem kételkedem benne, sőt. Megértem, hogy itt nincs szükség eltévelyedett bürokratákra, itt te egymagadban elintézel mindent. Tudom, idegesítő, hogy nyugatabbra nem kérnek az ilyenekből, mert pontosan tudják milyen veszélyekkel jár egy olyan vezető, aki a nép jövőjére hivatkozva hoz egyszemélyes, beláthatatlan következményekkel járó döntéseket.
Úgy látom, nagyon elszaladt veled ez a ló, aminek átestél a túloldalára, Viktor! És ez valóban nem populizmus. Sokkal-sokkal rosszabb annál.
Az utolsó 100 komment: