A közmédia (ny)elvei
H_A Címkék: közmédia köztévé közalkalmazottak Gyurcsány Ferenc DK MTVA MTV Híradó közsszolgálati média2013.12.02. 10:12
Azzal egyáltalán semmi baj nem lehetne, hogy a köztévének vannak elvei. Sőt. Az már sokkal nagyobb baj, ha a köztévének nincsenek elvei, és azokból nem akar engedni. A történet egyszerű és triviális: Gyurcsányék nem hajlandóak csak azért befáradni az MTV stúdiójába, hogy a bajai videóról kérdezzék őket, a köztévé meg nem hajlandó másról társalogni a DK-val. Az alakulat közleményben bírálja a "Fidesz-televízió ocsmány propaganda hadjáratát", a csatorna meg természetesen visszaszól: hogy az európai unió normái, hogy a magyar médiatörvény, hogy a pártatlanság, hogy a kiegyensúlyozott tájékoztatás, hogy az alkotók függetlensége, és az elvek, a mindenek fölött álló elvek. Gyönyörű.
Tegyük mellé a következő történetet: a közszférában dolgozó, mellékállásban a családjukért aggódó nők videoüzenetben szólították meg Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy üljön tárgyalóasztalhoz a szakszervezetekkel. Névvel, arccal nehezményezték, hogy hat éve nem emelték a bérüket, és mára a megélhetésük került veszélybe. A magyar közszolgálati televíziót ez egyáltalán nem hatja meg. A magyar közszolgálati televízióban ezzel kapcsolatban ez a hír:
Tavaly decemberben, a felsőoktatási átalakítások miatti diáktüntetések idején is megjelent egy videó, és a két felvétel között meglehetősen sok a hasonlóság: a stílus, a hangulat, sőt, a képi megvalósítása is elég egyforma. A tavalyi filmet - az interneten található leírás szerint - a Hallgatói Hálózat aktivistái és más diákok készítették. Ők is a miniszterelnöknek üzentek, és az akkori felvételen az a Barabás Richárd is szerepel, aki azóta már a Bajnai Gordon-féle Együtt-PM-ben politizál.
A két videó közötti hasonlóság miatt a Híradó kereste a Hallgatói Hálózatot és az Együtt-PM-et is, hogy van-e közük az új felvétel elkészítéséhez. A Bajnai Gordon vezette választási szövetség azt írta, nem tudják, hogy ki készítette ezeket a felvételeket és nincs közük az MKKSZ videóüzenetéhez, a diákszervezet pedig azt közölte, nem ők készítették a felvételt.
Véletlenek persze vannak, nyilvánvalóan ez is az lehet- mondta a Híradónak Boros Péterné, a szakszervezet főtitkára, akinek fogalma sincs arról, a két videó miért hasonlít annyira, hiszen az ötlet és a mondanivaló is tőle származik. A felvételt természetesen profi szakemberekkel készíttették el, a szereplők pedig, akik a videóban névvel vállalták mondanivalójukat, a tagok közül kerültek ki – hangsúlyozta a szakszervezeti vezető.
A Híradó információi szerint a mostani videó egy nagyobb akció kezdete: a baloldali pártokhoz közel álló szakszervezetek kormányellenes megmozdulásokat szerveznek, hogy ezzel támogassák az ellenzék választási kampányát.
A pártatlan, kiegyensúlyozott, tárgyilagos, európai normák szerint működő, saját elveit semmilyen körülmények között megtaposni nem akaró közmédia első dolga nyomozásba lendülni, és összeesküvés-elméleteket gyártani. Hogy ez a videó pont olyan, mint az a videó. És ha ez ránézésre olyan mint amaz a videó, akkor itt a háttérben minden bizonnyal a baloldal disznósága rejtőzik.
A köztévét nem az érdekli, hogy az a jelenség, amelyről ezek a nők beszélnek, tényleg létezik-e vagy sem. Nem annak jár utána, hogy valóban igaz-e, amit ezek a közalkalmazottak állítanak, hogy tudniillik 210 ezer közalkalmazott havi nettó 70 ezer forintnál is kevesebbet keres, és vajon a kormányzati sikerek végtelen sorában ez hova helyezhető. A köztévé e helyett kormányellenes megmozdulásokat vizionál. Mert a Híradó információi szerint.
Mert Magyarországon a közmédiának az a feladata, hogy a függetlenség és pártatlanság nevében tájékoztatás helyett riogasson, összefüggéseket keressen, elméleteket gyártson. Mert a köztévének elvei vannak, amelyek mentén csírájukban kell elnyomni azokat a disszonáns hangokat, amelyek nem a körénk rajzolt sikertörténetet, jólétet, és földi paradicsomot támasztják alá. Mert a köztévé szerint, aki 70 ezer forintból nem tud megélni, az a rendszer ellensége, az szervezkedik, mozgolódik és kampányra készül.
Nem a közalkalmazottak fölött akarok védőbeszédet tartani, és az sem érdekel különösebben, hogy Gyurcsány Ferenc hányszor nem megy el a köztévébe arról beszélni, amire a köztévé kíváncsi. Ellenben a mindig van lejjebb elv alapján gyalázatosnak tartom, hogy a köztelevízió valódi tájékoztatás (oknyomozás?) helyett az állami megrendelés előtt térdre borulva, a videó készítőit állítja pellengérre. Végtelenül elszomorítónak találom ezt a szakmaiságában megtiport, ám európai normákra hivatkozva magának kikérő magyar közszolgálatiságot. Amelynek elvei már régen feladhatatlanok. Egyszerűen azért, mert nem léteznek. Nem úgy, mint a nyelvei...