Nagy baj van, emberek. Olvasom, hogy a 2010 és 2013 között végrehajtott szja-reform összességében évi 444 milliárd forinttal csökkentette a magyar állam bevételeit, az adócsökkentés 74 százaléka a két legmagasabb jövedelmi tizedhez tartozó gyermektelen állampolgárok nettó jövedelmét növeli. Ne merüljünk el a részletekben, a fárasztó és unalmas számsorokban és érvelésekben - akit érdekel, ajánlom figyelmébe a tanulmányt - a lényeg az, hogy Munkahelyvédelmi Akcióterv ide vagy oda, a rendszer nyertesei a magas jövedelműek voltak. Félreértés ne essék: még véletlenül sem az alulról nyitott középosztály.
Nem azért kell erről a kérdésről beszélni, mert Bajnai, meg a többi gaz baloldali azt mondta, hogy igazságtalan ez az egykulcsos algoritmus, vagy mert a gazdagok egyre nagyobb autókkal furikáznak az utcákon, és ez szúrja a szemünket, vagy gyomorszájon rúgja frusztrációinkat. Azért fontos erről beszélni, mert nem én készítettem ezt a tanulmányt, és nem is Bajnai meg a többi gaz baloldali. Hanem többek között a Századvég Gazdaságkutató Zrt. egyik tudományos munkatársa.
Persze, tudom, ismerem az érvelést, miszerint a gazdagok nem fizetnek adót, ők pont leszarják, hogy egykulcsos, vagy többkulcsos, ezt a fajta adót csak a bérből és fizetésből élőktől lehet beszedni, nem azoktól akik innen oda forgatják a vagyonukat, következésképpen jó az így, ahogy van. Pedig nincs jól. És ez attól függetlenül is így van, hogy mind az egykulcsos, mind a többkulcsos adózásnak megvannak a maga előnyei és hátrányai.
Nem én mondom - a Századvég elemzéséből következik - hogy a Fidesz kormány tudatosan megfeledkezett az ország 70%-áról, hogy kizárólag a tehetős rétegre épít, a többit megveti, lenézi, bekapja, kiköpi és kiszúrja a szemét néhány száz, jó esetben ezer forintos fizetésemelésekkel. Nem én mondom, a tények igazolják, hogy a magyar társadalomban több mint négymillió ember (mély)szegénységben vagy annak környékén létezik, ők azok, akik sosem mennének el szavazni, mozdíthatatlanok, más problémáik vannak. Ezek az emberek egyfajta metszetet alkotnak a fenti kategóriával, és tetszik, vagy nem, nekik igazából semmiféle pozitív érdemi változást nem hozott az életükbe az egy kulcs.
Következésképpen nem az a kérdés, hogy a többkulcsos adózási rendszer mennyivel lenne igazságosabb, vagy sem, hogy kinek milyen érdeke fűződik a bevezetéséhez, vagy esetleg milyen józan gazdasági megfontolások állnak a hátterében. Nem akarok igazságot tenni az ügyben. Kérdés nincs, hanem egyetlen válasz van, amelyet már a Fideszhez közelálló Századvégnek is nehezen sikerülne meghamisítania: az a kormány, amely anno, a történelem hajnalán az úgynevezett szociális népszavazás alkalmával meghirdette a szövetséget a középosztállyal, a szegénységben élőkkel, és amely ilyen értelemben alulról nyitott középosztályt vizionált és ígért, tulajdonképpen nem tesz mást, mint évek óta a felső-középosztályt, és a felső tízezret támogatja. Minő fájdalom: éppen a szegények rovására.
Az egykulcsos adózási rendszer nyertese tehát maga a Fidesz és holdudvara, valamint a társadalom egyre nagyobb autókkal furikázó tíz százaléka. Egy olyan rendszeré, amelyet a maga pofátlan igazságtalanságával a kiskeresetűektől elvont pénzekből termelik újra. Ugyanolyan típusú, szemfényvesztő, társadalmi igazságosságnak eladni kívánt gátlástalan harácsolás, amely tökéletesen rímel az olyan hasonló intézkedésekre, mint a végtörlesztés, vagy a rezsicsökkentés.
Ám mivel igen kevés magyar ember képes 444 milliárd forintig elszámolni, nincsenek illúzióim afelől, hogy ez a tanulmány értő fülekre talál. Az egyedüli pozitívum az lehet, hogy előbb-utóbb már a Fidesz maga sem hiszi el magának, hogy amit lát, az tényleg van. És akkor talán jöhet a beismerő vallomás: miszerint lehet azt mondani, hogy a másik szar lenne, mert nem mi akarjuk, de hogy ez nem jól van így, az biztos.
Update: Revideálok. Nem lesz itt semmiféle beismerő vallomás. Kínos, ciki, nevetséges, szomorú: a Századvég elhatárolódik saját munkatársától. Várható volt? Igen. A Századvég nem ilyen tanulmányokra kapja számolatlanul a kormányzati támogatást. Gratulálok!