Olvasom, hogy a magyar baloldalt okolja a Fidesz a Magyarországgal szemben kilátásba helyezett monitoring eljárás miatt. Nem a kinyilatkoztatás hírértéke okán (milliószor hallottuk már az elmúltnyócév napjainkat is átívelő egetverését), csak az újabb, impertinens csúsztatás jellege miatt tartok érdemesnek néhány kapcsolódó gondolatot. Mert ugye ki más tehetne erről a galád kezdeményezésről, meg úgy általában mindenről ezen az unió alakú kontinensen, ha nem a mindenkori magyar baloldal?
Alapvetés: az van, hogy ez a politikailag és erkölcsileg aljas és romlott baloldal, annyira fontos és megkerülhetetlen befolyással bír Nyugaton, hogy képes elhomályosítani az európai döntéshozók tudatát és józan eszét annyira, hogy ne lássák az erdőtől a fát: Magyarország dübörgő teljesítményét, a demokrácia virágzását, a jogállamiság kirobbanóan egészséges állapotát. Mert egyébként nem létezik az az istenverte érvrendszer, amelynek alapján indokolt lehetne a negyedik alkotmánymódosítás alapján elindítani a szisztematikus monitoring eljárást Magyarország ellen. Hangsúlyozom: használatban lévő, de nagyon helytelen megfogalmazás, amennyiben Európa jelentős részének felháborodása továbbra sem a földrajzi hazát, hanem egyedül és kizárólag a magyar kormányt minősíti.
Régóta mondogatom, hogy a hatalom megszerzésének és megtartásának egyetlen szükségszerű és elégséges alapja egy hiteles, de mindenképpen annak tűnő ellenségkép megrajzolása, és az azzal való állandó riogatás. Ehhez márpedig háború szükséges (nem muszáj valósnak lennie) amelyet lehetőség szerint időben el kell indítani. Eddig minden stimmel. Olyannyira, hogy ha minden a tervek szerint halad, e szimbolikus háborút meglovagolva a Fidesz szinte biztosan viszi a szavazatok zömét 2014-ben. Ilyen egyszerű.
A politikai tőke és hatalom birtoklásának fideszes, erkölcsileg megalapozott evidenciája: minden a mi kezünkben van (az sem föltétlenül baj, ha a parlamenti patkó 2/3-a már rég nem esik egybe az Országgyűlés falain kívüli valósággal) odapiszkítunk ahova már mások is odapiszkítottak korábban, de lehetőleg nagyobbat, majd habzó szájjal varrjuk a felelősséget azoknak a nyakába, akikkel összefüggésben sokan azt hittük, ennél ocsmányabbul nem lehet belerondítani egy ország életébe. És működik. A baloldal tehet mindenről. A kormányzati integrált kommunikáció azt sugallja, Laborcok-Portikok időtálló bűnei felülírnak mindent, amit a Fidesz valaha elkövetett, és az is, amit ezután fog elkövetni. Mert „Teljesen mindegy, hogy fideszesek vagyunk, MSZP-sek, LMP-sek vagy jobbikosok, azért most már húsz évvel a rendszerváltás után el kellene jutnia Magyarországnak oda, hogy bűnözőkkel nem ülünk le egy asztalhoz, bűnözőkkel nem egyezkedünk, az ellenfeleinkkel szemben a bűnözőkkel nem fogunk össze. (...) Rendes ember ilyet nem csinál”. És mert a Fidesz a rendes emberek gyülekezete, ők a megmondhatói annak, hogy erkölcsileg mi az elfogadható és mi nem az ebben az Európa által leigázni kívánt szép hazában. Ezt zabálja kétpofára az Európai Unió által állítólag támadott és meghurcolt magyar emberek fideszes primitívségű - állandó harcokat, összeesküvéseket, alattomosságokat vizionáló - üzeneteire berendezkedett része.
Közben meg a mindenek fölött lebegő, axiomatikus helyzetkép: Európa nem tud mit kezdeni Orbán Viktorral. Olyannyira, amennyire az Európai Néppárt különböző politikusai között kialakult viták (pl. Viviane Reding versus Joseph Daul) pontosan ezt a bizonyosságot erősítik. De félreértés ne essék, nyugi van: rémhírektől és álhírektől függetlenül a Néppártnak marhára nem érdeke kirúgni a Fideszt, még akkor sem, ha pontosan tudja, Orbán nagyon tudatosan és következetesen feszeget olyan határokat, amelyekre nem csupán nem volt példa eddig, de amelyekre (pártcsaládi erőviszonyokon túlmutató) európai ellenszer sem létezik. És pont ettől érezheti és érzi nyeregben magát a Fidesz kormány, ezért annyira veszélyes, amit művel, ezért lehet mai napig a baloldalt minden kút rosszfejének és minden rossz kútfejének eladni a magyar embereknek. Akik beveszik, hogy minden a saját ellenőrzésed alatt áll, és mégis mindig másokban találod meg a bűnbakot, mert te nem tehetsz arról, hogy nem jön pe pofád nyugatabbra.
A Fidesz megteheti és meg is teszi ezt anélkül, hogy a haja szála görbülne. A rendszer logikája miatt. Nem árt emlékezni: megtehette 2006-ban is ellenzékből, hogy úgy gondolja, többek között a baloldal “erkölcsi relativizmusa” miatt kell megvonni Magyarországtól a kohéziós pénzeket. “A korrupció, az erkölcsi relativizmus, a szegénység, a kiszolgáltatottság, a hamis adatokat szolgáltató kormányok, a felelősséget nem ismerő politikusok és a politikai hazugságok” akkor is a baloldalt démonizáló ismérvek közé tartoztak, most kormányról megint e kétes, legújabban trafikmutyik által beárnyékolt erkölcsi alapok retorikája a mégis nyerő. Az, hogy az erkölcsi válság legmélyéről erkölcsről prédikálunk.
7, azaz hét év elteltével így hangzik a jellemzés: “A magyar jogállamot és a demokráciát azok veszik semmibe, akik úgy akartak manipulálni egy választást, hogy lepaktáltak az alvilággal, akik erőszakos akciókat szerveznek, akik törvénytelenül használják fel mások személyes adatait, akik ellopták a nemzeti vagyont, és akik ahelyett, hogy a magyar embereket képviselnék itthon és Európában, mindent megtesznek az ország lejáratásáért. A magyar baloldal Európa szégyene.”
Anélkül, hogy fel lehetne menteni bármely ponton is a baloldalt a múlt bűneiért, a jelen bűneinek erkölcsi alapvetését nem látni, legalább akkora bűn és szégyen. Mivel nem hiszek a csodákban, nincsenek illúzióim ezzel kapcsolatban. Sokkal inkább valószínűnek tartom: amíg az istenadta nép esetleg eszmélni tudna/akarna/merne, ez a rezsim olyan erőre kap, hogy nem lesz az a fizikai, jogi lehetőség, amellyel leváltható lehetne. Addig meg hátra van egy csomó háború: a rezsicsökkentés újabb harca júliustól, az államilag finanszírozott békemenetelések, és megannyi, propagandát szolgáló, tömény demagógia szólam. Arról, hogy a kapufa a hibás. Az a sok baloldali, nyakán dagadó erű dilettáns.
U.I. Ha a Fidesz azzal kalkulál, hogy az ET parlamenti közgyűlésének strasbourgi ülésszakán csak a képviselők fele volt jelen az ülésen, és ez azt jelenti, hogy a bizottsági tagoknak csak a negyede támogatta Magyarország monitoringozását, javasolnám a kétharmados többséget és annak legitimitását alátámasztó, hasonló matematikai logikát alkalmazni.