Oda ikszeljen, néni!
H_A Címkék: regisztráció határon túli magyarok Erdély szavazás 2014 külhoni szavazatok2014.03.28. 10:17
A választási kampány hajrájában, a bizonyosságok és feltételes bizonytalanságok kereszttüzében egy dolgot legalább halál biztosan tudunk: a választási győzelmet, azaz a rezsiharc diadalát, vagy vereségét nem a határon túli voksok fogják eldönteni. A külhoni szavazatok nagyjából nullával egyenlő súlyának tényét alátámasztja, hogy mivel e voksok csak listára adhatók le, nagyjából százezres nagyságrendben kellene manipulálni őket ahhoz, hogy érdemi hatásuk legyen a választásra. Mármint azt a 194 968 voksot, amely 100%-os külhoni részvétel mellett manipulálható.
Dacára annak, hogy nem gondolnám, hogy legfeljebb egy mandátum kedvéért ennyire gátlástalan malőrökbe kezdene a jelenlegi kormánypárt, azt sem gondolom, hogy az alábbi olvasói levélből körvonalazódó felháborodás ne lenne indokolt, és szőnyeg alá lehetne söpörni.
"Az alábbi szórólapot találtam postaládámban a minap. Rövid kutakodás után kiderült, hogy a román állampolgár, román nemzetiségű szomszédom nem kapott, a román állampolgár, magyar nemzetiségű szomszédom sem kapott, de még a magyar és román állampolgárságú, magyar nemzetiségű szomszédom sem. Kizárólag, csak az kapott, aki magyar állampolgár és REGISZTRÁLT a választásokra. Hogy tudja, mit is kell tennie április 6.-án. A szórólap el van látva az Erdélyi Magyar Néppárt logo-jával, tehát a párt névjegyével. Mindez valószínűsíthetően a magyarországi közpénzt dicséri. Akárcsak a 2012-es romániai önkormányzati és parlamenti választási kampányok idején, a Magyar Villamosművek vagy a MOL, adakozó kedvű "cégecskék" szignójával ellátott szórólapokon. Amely cégecskékben a "vállakózó" köztudottan a Magyar Állam.
Visszatérve: csak regisztrált állampolgár kapott szórólapot. Tehát egy harmadik entitás megkapta a regisztrált magyar állampolgárok listáját. Viselkedik úgy ez az entitás, mintha a magyar Belügyminisztérium vagy Külügyminisztérium egy hivatala lenne. Birtokukban van az én nevem és lakcímem. Kérdezem én: milyen alapon és jogon adta ki a Magyar Állam az adatokat ennek az entitásnak? Mikor kérdeztek meg vagy tájékoztattak engem arról, hogy ha magyar állampolgárságot kérek, akkor egy az én szempontomból névtelen szervezetnek, pártnak vagy akár magánszemélynek kiszolgáltatják az adataimat?
Úgy gondolom, komoly adatvédelmi aggályokat vet fel ez a cselekedet. A Magyar Állam megnyilvánulása, nevezetesen az, hogy baráti és nem jogi alapon kiadja az adataimat, adatainkat és a már említett szervezetecskék jogtalanul, félhivatalos minőséget tulajdonítva maguknak, választói névjegyzékkel járnak fel-alá Erdély szerte, TÖRVÉNYTELEN. Még egyszer hangsúlyozom: ez az eljárás törvénybe ütköző és jogsértő. Mind a magyar, mind a román törvények szerint.
Mindezek alapján nagy a tanácstalanságom. Megkapom a szavazólapot. Meg kell várnom a számomra névtelen szervezet ügybuzgó aktivistáját, azt a többé-kevésbé hivatalos személyt, aki megmondja kire kell szavaznom? Lásd a marosvásárhelyi Demokrácia Központ tevékenységét. Ujjal böknek adott párt választási jelére, azt sugallva: "Oda ikszeljen néni!"
fotó: www.foter.ro
Ha egyedül is képes vagyok szavazni, meg kell várnom őket, hogy jöjjenek a szavazati boríték után? Vagy talán vagyok én annyira nem hülye és felelős, hogy elmenjek és bedobjam a borítékot a konzulátuson felállított szavazókukába? Mert tudniillik el is jönnek ezek a majdnem hivatalos személyek a szavazó boríték után. Hozzám haza. Vidéki kistelepüléseken is felkeresik a választásokra regisztráltakat. Vajon nem az lenne a törvényes és normális, hogy a névtelen párt/szervezet meghirdeti, naponta hánytól-hányig áll kint hűséges aktivistája a falu kocsmája előtt és gyűjti a szavazati borítékokat?
A szavazáson való részvétel egy jog és morális kötelesség. De a legfontosabb, hogy a polgár szabad akaratán múlik. A szavazáson való részvétel és a szavat irányának meghatározása is. Ezt bármilyen módon befolyásolni, nem csak morális szempontból helytelen, hanem büntetőjogi értelemben is aggályos. Lehet, hogy időközben meggondoltam magam. Ugyan regisztráltam, de nem szavazok. De eljönnek névtelenék, félhivatalosék a választói névjegyzékkel a kezükben. Rám találnak, ránk találnak. Tudják, hogy hívnak, tudják a lakcímemet, tudják hányan regisztráltunk a családból. Csinálják mindezt törvénytelenül, magyar és román adatvédelmi és szavazással kapcsolatos törvényeket megsértve. Büntetlenül?!"
Bár semmiképpen nem érdemes rágörcsölni a külhoni szavazatokra, nem célszerű hisztériát kelteni e voksok bármit is eldönteni képes súlyával kapcsolatban, azért csatlakozom az előttem szólóhoz, és felteszem a költői kérdést: rendben van-e az, hogy a jelenlegi magyar kormány által támogatott határon túli pártok ilyen erőbedobással munkálkodnak azon, hogy az erdélyiek lehetőleg alig-félig hivatalos pártaktivistáknak adják át meleg, szívélyes, baráti sugallat nyomán megszületett levélszavazatukat?